Μήνυμα του Δημάρχου Δήμου Μετεώρων για την 28η Οκτωβρίου

alekossmall

Η 28η Οκτωβρίου είναι ημέρα ιστορικής μνήμης, ημέρα που γράφτηκε ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια της νεότερης ελληνικής ιστορίας. Πολύτιμη κληρονομιά και ιστορική παρακαταθήκη η αυτοθυσία και ο πατριωτισμός που έδειξαν οι Έλληνες στα βουνά της Πίνδου στον ηρωικό αγώνα κατά του φασισμού.

Σήμερα η πανδημία του COVID-19 μας αναγκάζει να περιορίσουμε τις επίσημες εκδηλώσεις και να γιορτάσουμε  χωρίς μαθητικές παρελάσεις, καλούμαστε όμως να δώσουμε κι άλλη μια μάχη αυτή της υγειονομικής κρίσης ενάντια στην εξάπλωση του COVID-19, που πρέπει να τον αντιμετωπίσουμε ως κοινωνία, με αποφασιστικότητα και αλληλεγγύη.

Από εκείνο το ιστορικό ΟΧΙ, αντλούμε δύναμη και αισιοδοξία για το μέλλον, κατανοώντας αυτά που μπορούμε να καταφέρουμε όταν είμαστε ενωμένοι και ομόψυχοι.

Τιμή και δόξα στο Αθάνατο έπος του 1940, γιατί οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες, οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.

Ο Δήμαρχος Δήμου Μετεώρων

Θεόδωρος Γ. Αλέκος