Δήμος Μετεώρων: Εκφράζουμε την αμέριστη συμπαράσταση στους πληγέντες της Γερμανίας

Οι ισχυρές βροχοπτώσεις στη δυτική Γερμανία ήταν μία πρωτοφανής κακοκαιρία για την οποία οι μετεωρολόγοι επιβεβαιώνουν ότι ποτέ στο παρελθόν δεν είχε πέσει ποτέ στο παρελθόν τόσο μεγάλη ποσότητα βροχής, μέσα σε 24 ώρες, στη συγκεκριμένη περιοχή της Γερμανίας, στα σύνορα με το Βέλγιο και το Λουξεμβούργο.

Αρκετές δεκάδες οι νεκροί και πολλαπλάσιοι οι αγνοούμενοι με τεράστια προβλήματα στην ηλεκτροδότηση και σε άλλες βασικές λειτουργίες.

Ως Δήμος Μετεώρων, με πολλούς συμπολίτες μας να ζουν στην ευρύτερη περιοχή και τον Δήμο Solingen να έχει υποστεί αρκετές ζημιές, με τον οποίο έχουμε αναπτύξει μία ιδιαίτερη σχέση διαμέσου και της κας Ζαχαράκη επίτιμης Δημάρχου του Δήμου Solingen, εκφράζουμε τη βαθύτατη λύπη για τα συμβάντα που σύμφωνα με τους επιστήμονες οφείλονται στην κλιματική αλλαγή, και την αμέριστη συμπαράσταση προς τους συμπολίτες μας αλλά και όλο τον γερμανικό λαό.

Ο Δήμαρχος του Δήμου Μετεώρων

Θεόδωρος Γ. Αλέκος