Στην τελική φάση αξιολόγησης το Κέντρο Αναρρίχησης Χασίων

Στην τελική φάση αξιολόγησης βρίσκεται το έργο «Κέντρο Αναρρίχησης και Αξιοποίησης Βράχων Αγίου Δημητρίου και Γάβρου της Δημοτικής Ενότητας Χασίων του Δήμου Μετεώρων».

Για τον σκοπό αυτόν, στην περιοχή Γάβρου-Αγίου Δημητρίου μετέβησαν, στις  2 Απριλίου 2019, ημέρα Τρίτη, μέλη της Επιτροπής Αξιολόγησης της ΚΕΝΑΚΑΠ Α.Ε., με επικεφαλή τον Διευθυντή κ. Βάϊο Κουτή, και ο Δήμαρχος Μετεώρων κ. Χρήστος Σινάνης.

Το έργο αφορά τη χάραξη περιβαλλοντικών πεζοπορικών, ορειβατικών και αναρριχητικών διαδρομών στην κτηματική περιοχή Γάβρου και Αγίου Δημητρίου. Πρόκειται για ένα έργο ζωτικής σημασίας για τους κατοίκους της Δημοτικής Ενότητας Χασίων, καθώς η ολοκλήρωση του θα δώσει μία νέα ώθηση στην οικονομική ανάπτυξη της περιοχής.

Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στο συνολικό ποσό των 430.000,00€ και θα χρηματοδοτηθεί από το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2014-2020 (ΠΑΑ 2014-2020).

ΔΗΜΟΣ ΜΕΤΕΩΡΩΝ