Στην τελική φάση αξιολόγησης το έργο της ανάπλασης της οδού Μετεώρων

Στην τελική φάση αξιολόγησης βρίσκεται το έργο της ανάπλασης της οδού Μετεώρων.

Για τον σκοπό αυτόν, στον συγκεκριμένο χώρο παρέμβασης μετέβησαν, στις  2 Απριλίου 2019, ημέρα Τρίτη, μέλη της Επιτροπής Αξιολόγησης της ΚΕΝΑΚΑΠ Α.Ε., με επικεφαλής τον Διευθυντή κ. Βάϊο Κουτή, συνοδευόμενα από τον Δήμαρχο Μετεώρων κ. Χρήστο Σινάνη.

Το έργο αφορά την ανάπλαση και διαμόρφωση της οδού Μετεώρων, από την οδό Πίνδου έως την οδό Ιωαννίνων, στο ύψος της Δ.Ε.Η. και του ΟΑΕΔ Καλαμπάκας, και περιλαμβάνει την ανακατασκευή των υπαρχόντων πεζοδρομίων, την κατασκευή νησίδων, τον καθορισμό χώρων στάθμευσης, τη δημιουργία χώρων πρασίνου και ηλεκτροφωτισμό.

Στόχος του Δήμου Μετεώρων είναι να βελτιώσει άμεσα τις συνθήκες ασφαλούς διέλευσης των κατοίκων και των διερχομένων της περιοχής και να αναβαθμίσει την εικόνα της εισόδου της πόλης.

Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στο συνολικό ποσό των 170.000,00€ και θα χρηματοδοτηθεί από το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΡΟΤIΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2014-2020 (ΠΑΑ 2014-2020).

ΔΗΜΟΣ ΜΕΤΕΩΡΩΝ